Alergenai

Hipoalerginė dieta. Alergenų sąrašas

Maisto netoleravimas, alergija maistui, hipoalerginė dieta, alergenai. Kas tie alergenai, šių sąvokų atsiradimo mūsų žodyne kaltininkai? Įvairiuose informacijos šaltiniuose galima rasti vieningą informaciją, kokie pagrindiniai maisto produktai gali būti atsakingi net už 90 proc. visų alerginių reakcijų į maistą, vadinamasis didysis aštuonetas.

Didysis aštuonetas

Kas sudaro skambiai vadinamo didžiojo aštuoneto alergenų grupę?

Pienas, kiaušiniai, kviečiai, žemės riešutai, kiti riešutai, žuvis, jūros gėrybės, soja

Šie maisto produktai dažniausiai patenka į pirmąjį draudžiamųjų sąrašą, kai paskiriama hipoalerginė dieta. Atrodo paprasta, alerginių reakcijų kaltininkai demaskuoti, priimtas sprendimas su skambiu titulu "dieta", belieka susigyventi su naujais mitybos įpročiais, problema išspręsta? Kai kuriems taip, didysis aštuonetas ir jame esančių maisto produktų atsisakymas išsprendžia visas problemas, o kai kuriems, tai būna savojo alergenų sąrašo paieškų kelio pradžia.

Kitaip tariant, kiekvienoje šeimoje alergenų sąrašas, kaip koks ypatingo šeimos patiekalo receptas - nors pagrindiniai elementai, alergenai, dažniausiai vyrauja tokie pat, visgi galutinė jo versija yra labai individuali ir turi savo slaptus ingredientus

Kaip sudaryti savąjį alergenų sąrašą? Kartais tai gali būti tikras iššūkis ir gana ilgas ieškojimų kelias. Tikiu, išbandėte ir galėtumėte papildyti šį sąrašą daugybe būdų, keletas visiems žinomų pavyzdžių: maisto netoleravimo testas, lopo testas, kiti įvairiausi alerginiai tyrimai. Įrankių ir tyrimų pasirinkimas alergenams identifikuoti gana platus, deja, ne visada tie tyrimai džiugina rezultatais pateisindami mūsų lūkesčius. O ir įdomus susijęs faktas, kūdikiui augant, alergenų sąrašas pasižymi savo savybe kisti. Būtent tuo ir žavingas hipoalerginės dietos iššūkis, ar ne? 

Vienas iš paprastų įrankių, ypač pasiteisinęs mūsų ieškojimų kelyje identifikuojant (vėliau ir modifikuojant) savąjį alergenų sąrašą - maisto dienoraštis. Apie šį puikų pagalbininką išsamiau: Maisto dienoraštis.

Viskas BE hipoalerginė dieta. Mūsų šeimos alergenų sąrašas

Ko neliko mūsų šeimos mitybos racione? Kai į duris pasibeldė hipoalerginė dieta, pirmasis alergenų sąrašas buvo itin griežtas. Aukščiau paminėtas didysis aštuonetas buvo tik nedidelė sudedamoji dalis, o sąrašo gretas papildė nemažai maisto produktų, potencialių alerginių reakcijų mūsų mažajam kūdikiui sukėlėjų. 

Žemiau pateikiu iliustruotą mūsų šeimos hipoalerginės dietos patiekalo ingredientų receptą.


Alergenų sąrašas

Mūsų šeimos hipoalerginės dietos patiekalo ingredientų receptas


Pienas. Pieno produktai

Pienas, sūris, sviestas, varškė, grietinė, jogurtas ir kiti pieno produktai. Visi maisto produktai, kuriuose yra pieno, pieno miltelių ar galimi pieno pėdsakai. Už tai dažniausiai atsakingi pieno baltymai.

Kiaušinis

Kiaušiniai bei visi maisto produktai, kurių sudėtyje gali būti kiaušinis ar kiaušinio milteliai.

Kuo pakeisti? 

Kviečiai

Kvietiniai miltai bei visi kepiniai, kuriuose jų yra (duona, batonas, bandelės, pyragai, blynai, ir t.t.), kai kurios kruopos. Visi produktai, kuriuose yra kviečių ar galimi jų pėdsakai.

Žemės riešutai

Žemės riešutai bei visi produktai, kuriuose galimi jų pėdsakai.

Kiti riešutai

Riešutai bei produktai, kuriuose galimi jų pėdsakai.

Žuvis


Jūros gėrybės


Soja

Soja, sojos produktai, visi maisto produktai, kuriuose yra sojų (įvairiais pavidalais) ar galimi jų pėdsakai.

Jautiena

Kryžminis alergenas karvės pienui.

Vištiena

Kryžminis alergenas kiaušiniui.

Rūkyti mėsos gaminiai


Raudonos spalvos daržovės

Pomidorai, paprika ir kitos raudonos spalvos daržovės.

Raudonos spalvos uogos

Braškės, vyšnios, trešnės ir kitos raudonos spalvos uogos.

Oranžinės spalvos daržovės

Paprika, morka, moliūgas ir kitos oranžinės spalvos daržovės.

Ryžiai


Avokadas


KavaNaudinga susijusi Viskas BE skiltis (alergijas ar netoleravimą galinčios sukelti medžiagos arba produktai pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamentą (ES) Nr. 1169/2011): Alergenai maisto produktų etiketėse

Alergenų sąrašas kinta

Kaip pakito mūsų šeimos alergenų sąrašas?


Aukščiau pateiktas alergenų sąrašas buvo pats pradinis - draugystės su hipoalergine dieta pradžia bei mūsų poną kūdikį užklupusių alerginių reakcijų pabaiga.

Susidraugavus su hipoalergine dieta ir dingus atsiradusioms alerginėms reakcijoms, man buvo leista pradėti eksperimentuoti, kitaip tariant ieškoti savo šeimos "tradicinio patiekalo" (alergenų sąrašo) slaptųjų ingredientų. Tai reiškia ne dažniau nei kas savaitę (nepasireiškus jokiems alergijos simptomams) sugrąžinti į mano mitybą (tuo metu Tėja pati dar neragavo maisto, jos racione buvo tik mamos pienas), po vieną maisto produktą iš mažiausiai galinčių kelti grėsmę ir stebėti, ar per savaitę nuo produkto suvartojimo nepasireikš alerginė reakcija. Čia ypač gelbėjo ir gelbsti Maisto dienoraštis. Jo dėka su laiku alergenų sąrašas kinta, o kai kurie maisto produktai jau pateko į palankiųjų sąrašą.

Susigrąžinti maisto produktai

Prisipažinsiu, pirmuoju numeriu testas buvo atliktas su mano ryto karaliene kava. Mano didžiausiam džiaugsmui, šis rytoritualassugrįžo į kasdienybę be jokių pašalinių poveikių Tėjai! Tiesa, iš pradžių tai buvo juoda kava, neliko įprasto rytinio capuccino, bet su laiku atradau ir savąjį cappuccino be alergenų receptą.

Taip pat sėkmingai į mano mitybos racioną sugrįžo oranžinės spalvos daržovės (morkos, moliūgai), ryžiai. Pastarieji mano mityboje vartojami atsargiai, t.y. su saiku ir ne dažnai, kadangi Tėjai pradėjus kruopų ragavimo kelionę būtent ryžiai sukėlė jai staigią alerginę reakciją.

Kadangi ir Tėja pradėjo maisto ragavimo kelionę, pirmenybę eksperimentuoti skoniais ir ragauti suteikiau jai. Atitinkamai mano planas susigrąžinti į mitybą dar ką nors iš grėsmingųjų alergenų - ateityje, o viskas BE projekto pagrindinė idėja yra ne susigrąžinimas to, kas įprasta ir kadaise buvo komforto zona, o būtent tie iššūkiai, atradimai ir naujų įpročių formavimas apsiperkant (Maisto produktai, prekės), gaminant (Receptai), valgant restorane (Restoranas. Meniu be alergenų?) ar renkantis desertą kavinėje (Kavinė. Cappuccino ir gabalėlis torto be alergenų?). Ir, patikėkite, tas didelis akligatvis, kuriame buvau visai neseniai, tie dabar jau maži praradimai, tapo smagia kelione ir paskata naujiems dideliems atradimams, kitokiam gyvenimo būdui.

Ar gyvenimo būdas BE alergenų gali būti SKANUS? TAIP!