Alergija maistui, maisto netoleravimas ir kepiniai. Produktų krepšelio idėjos

12/18/2021

Alergija maistui, kaip ir maisto netoleravimas, neretam asocijuojasi su ypač apribotu racionu. Kodėl? Nes dažniausiai alergija nusitaiko į produktus, kurie daugumai laikomi tipiniais, neatsiejamais nuo tradicinės, o gal reikėtų sakyti - standartinės, virtuvės. 

Labai dažnai vengiamų produktų sąraše svečiuojasi kiaušiniai, pieno produktai, kviečiai ir jų produktai (daugiau - alergenų sąrašas), o tai juk sudaro nemenką bazę lietuviškos virtuvės patiekalų, tiesa? Kaip gi be šių produktų gardūs šventiniai kepiniai, salotos ar mišrainės? 

Alergija maistui ir įvairus, kupinas skanėstų šventinis stalas. Kaip?

Tik susipažinus su alergija maistui - kurį laiką maniau, kad nebeliko ką valgyti. Mūsų šeimos alergenų sąrašas buvo tikrai griežtas, tad tokios sąvokos kaip kepiniai, sausainiai, pyragai ir kiti skanėstai, netgi ir paprasti sekmadienio pusryčių blynai - kurį laiką buvo visiškai dingę iš namų virtuvės. Ar jie sugrįžo? Taip. Ar todėl, kad dingo alergija maistui? Ne. Tiesa, alergenų sąrašas tikrai su laiku sumažėjo. Visgi pagrindiniai kepinių ingredientai, tokie kaip kiaušinis, kviečiai ir lietuviškoje virtuvėje itin populiarūs kvietiniai miltai - liko tabu. 

Tai kas pasikeitė? 

Atradau įprastų maisto prekių parduotuvių lentynas iš naujo, taip pat pažinau daugybę iki tol man buvusių visai nepažįstamomis parduotuvių. Labai norint - viską galima atrasti iš naujo. O išėjus iš komforto zonos, nustebsite, kiek įdomių ir neretai net ir sveikesnių pasirinkimų galima surasti. Šiame straipsnyje pasidalinsiu produktų idėjomis, kuo pakeisti tipiniais laikomus produktus, jei alergija maistui, maisto netoleravimas ar tiesiog keičiami mitybos įpročiai pašalino juos iš jūsų kasdienės virtuvės. 

Kepiniai. Pyragas be kiaušinių?

Pyragas be kiaušinių. Sausainiai be kiaušinių. Keksiukai ir kiti gardūs kepiniai be kaiušinių. Kiaušinį kepiniuose puikiai pakeis:

 • trintas gerai sunokęs bananas
 • malti linų sėmenys (nesumaišykite, būtent malti)
 • brinkintos chia sėklos
 • moliūgų, obuolių ar kriaušių tyrė
 • žemės riešutų sviestas
 • aliejus
 • avinžirnių miltai
 • akvafaba (virtų ar konservuotų avinžirnių skystis). 👈 Tobulas pasirinkimas, kur norisi standžiai plakto kiaušinio baltymo. Praktiškai tas pats rezultatas. 

Kokiomis proporcijomis pakaitalų keisti vieną kiaušinį?

Iliustracijose keletas pakaitalų, kuriuos naudojant, ypač lengvai pakeisite kiaušinį kasdieniuose patiekaluose ir kepiniuose. 

Trinta obuolių, moliūgų ar kriaušių tyrė - ne tik atstos kiaušinį, bet ir suteiks drėgnumo, malonaus vaisinio skonio (obuoliai ar kriaušės). Kaip ją pasiruošti? Išvirti, išgarinti ar iškepti orkaitėje šiuso vaisius ir gerai sutrinti. 

Bananas - ne tik puikus kiaušinio pakaitalas, bet ir natūralus saldiklis (tik naudokite jį gerai prinokusį). 

Malti linų sėmenys - universalus kiaušinio pakaitalas, nes jis dar ir neutralaus skonio. Tiks tiek į saldžius, tiek į rimtus patiekalus. 

Norisi standžių putų, kokias gauname plakant kiaušinio baltymą? Koks gi biskvitas be jų? Virtų ar konservuotų avinžirnių skystis bus tobulas jūsų sprendimas.


Dar tik susidraugaujate su mityba be kiaušinio? Keblu, kurį pakaitalą kada pasirinkti? Norėtųsi daugiau kiaušinio pakaitalų idėjų?

Nustebsite, geriausius kiaušinio pakaitalus dažniausiai visi turime namuose. Ir gardžiausiems kepiniams, tortams, pyragams, keksiukams - visai nereikia kiaušinio. Su šia atmintine, virtuvėje be kiaušinio, jausitės kaip žuvis vandenyje! 

E-Knyga "25 būdai pakeisti kiaušinį"

Tobulas įrankis prisijaukinant mitybos įpročius be alergenų ar norint išmokti pasigaminti bet ką, neriboti kepinių įvairovės namuose, net jei ir kiaušinis, kuris dažnai laikomas pagrindiniu kepinių komponentu, nepageidaujamas. 

DOVANA!

Nuolaidos kodas KALEDOS, kurį panaudojus iki 2021-12-31, šiai knygai bus suteikta 20% nuolaida. 


Kepiniai. Pyragas be gliuteno?

Dar vienas tipinis alergenas, ko dažniausiai tenka vengti, kai svečiuose alergija maistui ar maisto netoleravimas - kviečiai. Visos šeimininkės žinome, kvietiniai miltai kepinių pagrindas: pyragas, sausainiai, keksiukai, kaip be kvietinių miltų?

Sufleris virtuvei be kviečių - ieškokite miltų be gliuteno. Dažnu atveju pakeisti kvietinius miltus ypač lengva jau paruoštais miltų mišiniais be gliuteno. Iš jų pavyks puikiausi kepiniai, garantuoju. Kokie tai mišiniai ir kur jų ieškoti? Žemiau keletas pavyzdžių. 


Miltų mišinys Schar Mix C

Puikus mišinys šventiniams kepiniams, jeigu tik jums tinkama šių miltų sudėtis. 

Sudedamosios dalys: kukurūzų krakmolas, kukurūzų miltai, ryžių miltai, modifikuotas tapijokų krakmolas, tirštiklis: saldžiųjų ceratonijų derva. 

Potencialūs alergenai: gali būti lubinų pėdsakų.

Kur įsigyti: jų rasite visose didžiosiose maisto produktų parduotuvėse. Didžiausia tikimybė juos rasti šventinio maratono metu - Rimi. Internetu: www.100begliuteno.lt, www.livinn.lt, www.assorti.lt ir kitose specializuotose sveikų produktų parduotuvėse. 


Baltų miltų mišinys su kepimo milteliais "Doves Farm"


Dar vienas puikus miltų mišinys šventiniams kepiniams. 

Sudedamosios dalys: miltų mišinys (ryžiai, bulvės, tapijokai, kukurūzai, grikiai). Tešlos kėlimo medžiagos (mono kalcio fosfatas, natrio bikarbonatas), tirštiklis (ksantano guma).

Kur įsigyti: www.assorti.lt , www.100begliuteno.lt . 


Miltų mišinys keksiukams be gliuteno

Net ir paruoštą mišinį keksiukams, be kviečių (gliuteno) galima rasti įprastoje maisto produktų parduotuvėje. Rimi parduotuvė mano favoritė, kas liečia alternatyvas alergenams, nes vienareikšmiškai, šioje parduotuveje galima surinkti turtingiausią maisto produktų krepšelį. 

Sudedamosios dalys: cukrus, tapijokų krakmolas, ryžių miltai, liesi kakavos milteliai, bulvių krakmolas, kepimo milteliai (rūgštingumą reguliuojanti medžiaga E450, tešlos kildymo medžiaga E500, bulvių krakmolas, kukurūzų krakmolas), emulsiklis E472e, kvapioji medžiaga, druska, tirštiklis E415

Kur įsigyti: Rimi


Miltų mišinių, įvairiausių skirtingų sudėčių galima rasti be galo daug. Kur ieškoti? 

Itin didelis pasirinkimas bus Rimi, gana nemažas ir Maximoje, kiek mažesnis Iki, Lidl. Šiose parduotuvėse dažniausiai ieškokite jų ne įprastame miltų skyriuje, o skyriuje, kur viskas be gliuteno, kitose parduotuvėse šis skyrius tiesiog vadinamas sveikų produktų.

Specializuotos parduotuvės, kurių fizinėse ar internetinėse lentynose rasite nemažai begliutenių miltų ar jų mišinių: www.livinn.lt , www.assorti.lt, www.100begliuteno.lt .

Miltų mišiniai jums netinka dėl vieno ar keleto komponentų juose? 

Sumaišykite patys! Virtuvėje be kviečių bus naudingi kukurūzų, avižų, grikių, sorgų, migdolų miltai. Nebijokite sumaišyti bent poros rūšių tarpusvyje, o, kad maišant miltus išgauti rišamąjį efektą, labai pasitarnaus krakmolas. Įmaišykite šiek tiek tapijokos, kukurūzų krakmolo, įberkite ksantano gumos ir rezultatas bus garantuotas. 

Kukurūzų, avižų, grikių, migdolų miltų, kaip ir kukurūzų krakmolo, rasite bet kurioje didesnėje maisto produktų parduotuvėje (vėl gi vardan didžiausio pasirinkimo ir mažiausios tikimybės ieškoti kitos parduotuvės, mano rekomendacija būtent Rimi). Sorgų miltų, kaip ir tapijokos ar ksantano gumos užsukite į LIVIN, arba internetu: www.livinn.lt, www.100begliuteno.lt , www.assorti.lt ir kt.


Linkiu jaukaus,  gardžiais kepiniais kvepiančio šventinio laikotarpio. Linkiu, kad šventinis stalas būtų ne tik įvairus, bet ir maksimaliai saugus alergiškam bei palankus sveikatai. O labiausiai linkiu, kad su ateinančiais metais terminas "alergija maistui" būtų tik mažiau minimas ir girdimas jūsų ir jūsų artimųjų namuose! 


Nuoširdžiai,

Joana | Viskas BE

Trūksta gardžių kepinių idėjų? E-Knyga "10 desertų receptų be alergenų"

 • Tinginys be pieno produktų, kvietinių miltų (ir gliuteno), kiaušinio, sojos?
 • O gal tiramisu be gliuteno, be kiaušinių?
 • Gardūs keksiukai be gliuteno, kiaušinių vos per pusvalanduką?
 • Saldainiai, šokoladas "Bounty", ir jiems visai nereikia pieno produktų, kviečių, gliuteno, kiaušinio!
 • Gardus, drėgnas šventinis pyragas be kiaušinių, gliuteno ir ne tik kitų minėtų alergenų, bet ir be cukraus. Įmanoma?
 • Imbieriniai Kalėdiniai sausainiai be kiaušinių, gliuteno. Kokios Kalėdos be jų!

Visi knygoje esantys desertų receptai be pieno produktų, kiaušinio, gliuteno, sojos. Kai kurie jų net ir becukriai. 

Desertas, tai gabalėlis laimės. O kaip be saldžiai malonių akimirkų per šventes🎄

DOVANA! 

Nuolaidos kodas KALEDOS, kurį panaudojus iki 2021-12-31, šiai knygai bus suteikta 20% nuolaida. 

Susiję Viskas BE straipsniai:

Duona be gliuteno, alergenų, radiniai parduotuvių lentynose. Produktų katalogas su iliustracijomis ir nuorodomis, kur įsigyti.

Pieno produktų alternatyvos, radiniai parduotuvių lentynose. Produktų katalogas su iliustracijomis ir nuorodomis, kur įsigyti.

Receptų be alergenų knyga: skanios ir lengvai paruošiamos idėjos pusryčiams, rimtiems patiekalams, desertams. Viskas BE: pieno produktų, kiaušinio, kviečių ar net gliuteno, sojos.

Alergiškas vaikas: 10 užkandžių be alergenų idėjų parduotuvių, radiniai parduotuvių lentynose. Produktų katalogas su iliustracijomis ir nuorodomis, kur įsigyti.

15 lengvų receptų, ką pasigaminti su bananais (desertų e-knyga atsisiuntimui).

Visus šiuos straipsnius rasite tik nariams skirtoje tinklaraščio erdvėje: 

Prenumeruok Viskas BE ir gauk idėjų rinkinį dovanų!

Bananas - idealus kiaušinio pakaitalas, puikus natūralus saldiklis ir daugybės nuostabių patiekalų ar pagardų ingredientas. Užsiliko namie bananų? Šioje atmintinėje per 15 idėjų ką skanaus su jais nuveikti. 

Viskas BE: pieno produktų, kiaušinių, kviečių ar net gliuteno, sojos.