Maisto dienoraštis

06/08/2020
Tinklaraštis Viskas BE | Maisto dienoraštis
Tinklaraštis Viskas BE | Maisto dienoraštis

Dienoraštis. Kai kam šis terminas puikiai pažįstamas prisimenant vaikystę, kai kam, galbūt, tai ištikimas gyvenimo palydovas iki šiol, o kai kam, tai būsimas geriausias draugas, jei šeimoje apsigyveno mažas alergiukas

Ką turi bendro hipoalerginė dieta ir maisto dienoraštis?

Labai daug! Sakyčiau maisto dienoraštis ir hipoalerginė dieta, tai lyg Romeo ir Džiuljeta. 

Neabejoju, jeigu Jūsų šeimoje gyvena ponas kūdikis, kuriam artimi tokie terminai, kaip maisto netoleravimas, alergija maistui, alergenai ir daugelis kitų susijusių, o jūsų naujoji gyvenimo palydovė - hipoalerginė dieta, ši maža knygelė, vienokiu ar kitokiu pavadinimu ir pavidalu, jums jau turėtų būti pažįstama. Jeigu dar ne - dalinuosi puikaus įrankio rekomendacija, kuria su mumis pasidalino gastroenterologas, labai geras savo srities specialistas. 

Prisipažinsiu, kol nepradėjau pildyti savojo maisto dienoraščio, sąvoka dienoraštis man buvo visai svetima. Išgirdus terminą maisto dienoraštis, pirmoji asociacija mintyse buvo puikiai pažįstama darbo knyga (darbo kalendorius), tik ji tapo adaptuota versija naujajam gyvenimo projektui - mama.

Kuo naudingas maisto dienoraštis, ką jame pildyti? 

Maisto dienoraštis | Hipoalerginė dieta
Maisto dienoraštis | Hipoalerginė dieta

Kai į mūsų šeimos duris pasibeldė hipoalerginė dieta, o su ja drauge ir ilgas alergenų sąrašas (maisto produktai - alergenai ir detalus mūsų alergenų sąrašas: Alergenai), maisto dienoraštis patapo geriausiu  mano draugu ir galingiausiu įrankiu, be kurio naujasis gyvenimo būdas anaiptol nebūtų toks skanus.  Būtent šio įrankio pagalba pavyko identifikuoti mūsų pradinį alergenų sąrašą, kuriam nusistovėjus, dingo visi Tėją užklupę alergijos simptomai. Maisto dienoraščio pagalba jau pavyko ir susigrąžinti keletą maisto produktų, buvusių pradiniame alergenų sąraše. Sakyčiau maža knygelė, o gali nuveikti tikrai didžius darbus! 

Kaip atrodo manasis maisto dienoraštis? 

Naudoju paprastą užrašų knygelę, kurioje kiekvieną dieną išsamiai aprašau savo, o nuo primaitinimo pradžios, ir Tėjos meniu (datos ir laiko tikslumu). Jeigu valgomas sudedamųjų dalių turintis patiekalas, būtinai įvardiju jas visas (maisto produktai, ingredientai), nepamirštu ir naudojamų prieskonių. Taip pat išsamiai surašau ir Tėjai gaminamų tyrelių sudedamąsias dalis, ragaujamus užkandžius (tuo pačiu datos ir laiko tikslumu). Maisto dienoraštyje pildau ne tik mūsų abiejų detalų meniu, bet ir vedu Tėjos tuštinimosi dienoraštį bei žymiu visas atsiradusias neįprastas reakcijas, tokias kaip paraudę žandukai, pilvo pūtimas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas (taip pat fiksuojami ir išmatų spalvos požymiai, kraujo siūleliai išmatose ir panašūs požymiai), odos paraudimai, bėrimas, alerginis žiedas aplink išangę ir kt.

Tokiu būdu, išsamiai sekant mūsų abiejų meniu bei įvairias reakcijas, tampa daug lengviau įžvelgti tą piktąjį produktą, galimą nepageidaujamų reakcijų sukėlėją. Žinoma, būna dienų, kai į mitybos racioną per dieną įtraukiame daugiau nei vieną naują produktą, tuomet, atsiradus reakcijai, žymiuosi spalvotu žymekliu viską, kas buvo nauja ar neįprasta savaitės laikotarpyje iki reakcijai pasireiškus, o simptomams nurimus, atsargiai bandau iš pažymėtųjų po vieną, stebėdama, kuris gi iš jų buvo sukėlėju, o kurie gali likti mitybos racione. 

Jokių paslapčių!

Kalbant apie maisto dienoraštį, labai svarbu paminėti vieną detalę: būkime jam atviros. Net ir mažiausia nuodėmė čia turėtų būti užfiksuota. Smulkus nusižengimas dietos principams po keleto dienų pasimirš, o galbūt būtent į šį maisto produktą sureaguos jūsų ponas kūdikis, pasireikš didesni ar mažesni alergijos simptomai. Tuomet, pažvelgus į savaitės užrašus, į įtariamųjų sąrašą gali patekti visai nekalti ir nesusiję maisto produktai, o tyrimas ieškant kaltininko bus varginantis ir nerezultatyvus.

Moteriškai vieningai pripažinkime, tobulų nėra, o TA AKIMIRKA, kai taip norisi kažko skanaus..., netikėtai gali užklupti ir pačias stipriausias. Tebūnie tai liks maža jūsų paslaptis, atskleista vieninteliam šio gyvenimo periodo nuodėmklausiui - maisto dienoraščiui...

...bet, nutikus alerginiam incidentui, turėkime tą slaptą kertelę, kur tik mes pačios pasižvalgysime, priimsime pamoką ir kitą kartą užklupus TAI AKIMIRKAI, pasirinksime alternatyvą. O galbūt atvirkščiai, pasekmių nebuvimas džiugiai informuos, kad maisto produktas patenka į draugų sąrašą ir galime sau leisti juo pasimėgauti, įtraukti į mitybos racioną. Iš asmeninės patirties, man taip nutiko su juoduoju šokoladu. Sakyčiau mažytė triumfo akimirka!

Manau sutinkate, draugaujant su hipoalergine dieta, kur karaliauja mityba be alergenų, maisto dienoraštis turėtų būti geriausias mamos draugas ir pagrindinis ginklas. Linkiu, kad šis įrankis pagerintų ir Jūsų šeimos kasdienybę, na, o jeigu visgi prireiktų vizito pas alergologą, geriausia, ką galite atsinešti drauge, tai bus būtent maisto dienoraštis.  


Daugiau apie maisto dienoraštį ir kaip jį vesti: įrašas bei PDF atmintinė atsisiuntimui - narių zonoje.

Prisijunk į narių zoną, joje:


  • Nuolat auganti receptų be alergenų knyga.
  • Produktai - alternatyvos alergenams, pieno produktų, kiaušinio pakaitalai ir kiti verti dėmesio bealergeniai produktai parduotuvių lentynose. Auganti duomenų bazė. 
  • Naudingi įrašai, interviu, straipsniai, bei daug atmintinių skaniam gyvenimo būdui be alergenų.
  • Nuolaidos ir pasiūlymai.